Ana Sayfa Gündem GIDA KITLIĞI YAŞAR MIYIZ?

GIDA KITLIĞI YAŞAR MIYIZ?

by Cangül BAL

Neden gıda stoğu yapıyoruz?

Bizler kıtlık ile beraber yaşamış nesillerin torunlarıyız. Bu nedenle herhangi bir risk söz konusu olduğunda kendimizi güvenceye almak bizim için adeta bir gelenek olmuştur. 

Ancak bugünlerde yaşadığımız küresel salgın ile beraber kıtlık yaratacak sorun yeterli gıda kaynağının olmaması değil, sorunun asıl nedeni insanların bilinçsiz tüketim alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.

Genel olarak son dönemlerde yaşanan lüks yaşam ve günlük milyonlarca gıda atığının açığa çıkması hiçbir zaman bugün kadar sorun olmamıştı. Dünyanın görmediğimiz veya adını bile duymadığımız bölgelerinde yaşanan açlık ve bu açlık sonucu ölenler de bizim için sorun olmamıştı değil mi? Şimdi ise atık olarak harcadığımız gıdalara bile ihtiyacımızın olabileceğini düşünmekteyiz. Çünkü sorun artık kapımızda… 

Her zaman için zararın neresinden dönülse kârdır. Yani; belki de artık yeni bir başlangıç yapmak için keyfimizi değil doğayı dinlemeliyiz…

UNUTMAYALIM!!!

İlk olarak sakin ve ılımlı bir yol izlemeliyiz. Bunun yanı sıra etrafımızdaki insanları ise sakin bir dille uyarmalıyız. Çünkü panik yaratılması daha büyük sorunlara yol açacaktır.

Marketler, alışveriş merkezlerinin yağmalanması gereksizdir.

Gıda üretimin durması gibi bir durum söz konusu değildir.

Nefret ve kavganın hiçbir zaman yararı olmadığı gibi bu dönemde de olmayacaktır. Özellikle alışveriş sırasında kaos ortamı yaratılmaması için özenli olmalıyız.

Gıda kaynakları sınırsız değildir. Tükettiğimiz hiçbir şey sınırsız değildir. Bu her zaman böyleydi. Aşırı tüketimin olduğu bu dönemlerde buna daha çok dikkat etmeliyiz.

UNUTMAYALIM Kİ FAZLA ALDIĞINIZ HERHANGİ BİR ÜRÜN BİR BAŞKASININ HAKKINI İHLAL ETTİĞİNİZ ANLAMINA GELMEKTEDİR.

Dünyada gıda kaynaklarına erişim, adil ve eşit olmadığı için açlık yaşanıyor. Şu an yapılan aşırı alışveriş de eşit dağılımı engellemektedir.

MADDİ VE UZUN DÖNEMLİ ZARARLAR VERMEKTEYİZ.

Ben bir gıda mühendisi olarak yapılan bu alışverişlerin uzun dönemde sorun yaratacağını düşünüyorum.

Hangi gıda kaynaklarını tercih etmeliyiz?

Raf ömrü / son kullanma tarihi neden önemli?

Alışveriş yaparken kendimizi tanıyıp tanımadığımız önemli mi?

Gıdalar nasıl saklanmalıdır?

Bu soruların cevabı çok önemlidir. Bu durumda bütün meslektaşlarımın bu alanda herkesten daha özenli olması gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle bu salgın ile; şeker hastaları, tansiyon hastaları, kalp ve akciğer sorunları yaşayan hastalar, solunum yetmezliği yaşayan hastaların özellikle dikkat etmesi gerektiği önerilmektedir. Aynı zamanda beslenme konusunda da her zamanki gibi hatta daha fazla dikkat etmelidir. Kilo vermeyi amaçlayan kişilerin bu dönemde mutlaka beslenme ve diyetetik uzmanları ile beraber hareket etmesi gerekmektedir.

Bu arada çölyak hastası iseniz glutensiz ürün bulmanız zor olacağından glutensiz un ile biraz daha vakit harcayarak kendi ürününüzü evde yapmanız daha uygun olacaktır. ÇÖLYAK HASTASI DEĞİLSENİZ YANİ GLUTEN SİZE ZARAR VERMİYORSA LÜTFEN GLUTENSİZ ÜRÜN ALARAK HASTALARIN ÜRÜNLERİNİ TÜKETMEYİNİZ.

Bir başka önerim ise tansiyon hastaları çok dikkat etmelidir. Çünkü bu dönemlerde en ufak sorunlarda bile hastanelerin daha riskli olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİTAHILLAR
RAF ÖMRÜ KISADIR.RAF ÖMRÜ UZUNDUR.
BÜTÜN SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ 0-4 ℃’DE MUHAFAZA EDİLMELİDİR. BAZI PEYNİR ÇEŞİTLERİ DIŞINDA PEYNİRLERİNİZİ TÜKETEBİLECEĞİNİZ MİKTARLARA AYIRIP -18 ℃’DE MUHAFAZA EDEBİLİRSİNİZ.ODA SICAKLIĞINDA SAKLANABİLİR ANCAK NEMLİ ORTAMLARDAN MUTLAKA UZAK TUTULMALIDIR. GÜNLÜK TÜKETİMDEN FAZLA EKMEKLER 0-4 ℃’DE MUHAFAZA EDİLMELİDİR. DAHA UZUN SÜRE MUHAFAZA ETMEK İSTERSENİZ -18 ℃’DE MUHAFAZA ETMELİSİNİZ.
NEM ORANLARI ÇOK YÜKSEK OLDUĞU İÇİN ÇOK ÇABUK KÜFLENMEKTEDİR. UZUN SÜRE MUHAFAZA DÖNEMLERİNDE MUTLAKA UHT SÜT TERCİH EDİLMELİDİR. BU DURUMDA SON KULLANMA TARİHİ ÇOK ÖNEMLİ! EĞER YAKIN TARİHTE TÜKETMEYİ DÜŞÜNÜYORSANIZ LÜTFEN SON KULLANMA TARİHİ YAKIN OLAN SÜTÜ TERCİH EDİN! EĞER Kİ UZUN SÜRE TÜKETMEYECEKSENİZ SON KULLANMA TARİHİ UZAK SÜTÜ TERCİH EDEBİLİRSİNİZ. KEFİR, YOĞURT, PEYNİR MUTLAKA TÜKETİNİZ. BOZULMA RİSKİ ÇOK DÜŞÜK OLDUĞUNDAN DOLAYI DAHA ÇOK TERCİH EDİLİR. ANCAK FAZLA TÜKETİLDİĞİ ZAMAN KARBONHİDRAT AÇISINDAN SORUN YARATACAKTIR.(ÖZELLİKLE MAKARNA ÜRETİMİNİN DURMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. ÜSTELİK SAĞLIKLI BİR GIDA KAYNAĞI OLMADIĞINDAN HER GÜN TÜKETMEMENİZ GEREKMEKTEDİR. UN VE MAYA İLE EVDE KOLAYLIKLA EKMEK YAPABİLİRSİNİZ.
KÜFLENMİŞ BOZULMUŞ SÜT VE SÜT ÜRÜNÜ ATIKLARI SOKAK HAYVANLARINA VERİLMEMELİDİR
.
SIFIR EKMEK ATIĞI HEDEFLEMELİYİZ.
ET VE ET ÜRÜNLERİMEYVE VE SEBZE
RAF ÖMRÜ KISADIR.RAF ÖMRÜ KISADIR.
0-4℃ ‘ DE 1-2 GÜN SAKLANABİLİR.UZUN SÜRE SAKLAMAK İÇİN MUTLAKA -18℃’DE MUHAFAZA EDİLMELİDİR.0-4 ℃’ DE SAKLANMALIDIR.
BOZULMASI ÇOK KOLAY GERÇEKLEŞİR VE ÇOĞUNLUKLA ANLAŞILMASI ZORDUR.  ÇÖZÜNMÜŞ ET VE ET ÜRÜNÜ TEKRAR DONDURULMAMALIDIR
. HAFTADA 2 GÜNDEN FAZLA TÜKETMEMEYE ÖZEN GÖSTERİLMELİDİR.
MUTLAKA KURUTULMALIDIR VE HAVA ALMAYACAK ŞEKİLDE KAPALI ORTAMDA  SAKLANMALIDIR. LİF VE VİTAMİN KAYNAĞI OLARAK ÇOK ÖNEMLİDİR, HER GÜN TÜKETİLMELİDİR.
PİŞMİŞ ET VE ÜRÜNLERİNİN ATIKLARI SOKAK HAYVANLARINA VERİLEBİLİR. ÇİĞ ET VE ET ÜRÜNLERİ SOKAK HAYVANLARINA VERİLMEMELİDİR
.
ATIĞI ÇOK DEĞERLİDİR. AYRIŞTIRMALI VE DOĞAYA KARIŞTIRILMALIDIR.

Son zamanlarda yaşanan covid-19 salgını nedeniyle yaşanan izdihamlar sonucunda görülen o ki dünyanın hiçbir ülkesi yaşanan kriz ile nasıl mücadele edilmesi gerektiğini bilmemektedir. İnsan sağlığı, gıda kaynakları ve ekonomi alanlarının en çok etkilenen olaylarından biri olan küresel salgın ile mücadele etmek için ilk olarak bireysellikten öteye gitmek olduğunu gördük. Panik anlarında kıtlık korkusunun getirisi daha fazla ölüm ile sonuçlanmıştır. Lütfen sakin ve birlik içinde atlatalım.

Bu yazılara göz atmayı unutma

Lütfen yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.