Ana Sayfa Beslenme/sağlık BİZLER İÇİN VAR OLAN BAŞKA BİR MUCİZE-LİMON

BİZLER İÇİN VAR OLAN BAŞKA BİR MUCİZE-LİMON

by Simge Uysal

 LİMON

Her bir zerresi faydalı olan Ilıman bölgelerde yetiştirilen,yaprak dökmeyen ve ucucu yağ taşıyan limon ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgesinde önemli ölçüde üretilmektedir.

 

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 28
Toplam yağ 0,3 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 2 mg
Potasyum 138 mg
Karbonhidrat 9 g
Diyet Lifi 2,8 g
Şeker 2,5 g
Protein 1,1 g

 

A Vitamini 22 IU

 

C Vitamini 53 mg
Kalsiyum 26 mg

 

Demir 0,6 mg
D Vitamini 0 IU

 

B6 Vitamini 0,1 mg
B12 vitamini 0 µg

 

Magnezyum 8 mg

 

Besleyici özellikleri açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan limon sağlığımızın en büyük dostudur.Limonun faydaları saymakla bitmez.Kanserle savaşan antioksidan, kompozit ve flavonoidler içeren bir meyvedir. Bu besinler, diyabet, kabızlık, yüksek kan basıncı, ateş, hazımsızlık ve birçok diğer sorunların tedavisinde kullanılır ve aynı şekilde deri, diş ve saç bakımında kullanılırlar. Üriner sitrat üreterek böbrek taşı oluşumunu engellediğini ortaya konulmuştur.Bununla beraber bulantıları giderme,romatizma ağrılarını dindirme ve vücudumuzda ki kanı temizleyerek sağlığımz için büyük bir fayda sağlar.

 

Limon bu kadar fayda oluşturmasına rağmen bazı yan etkilere ve zararlara sahiptir.

Limon oldukça asidik bir meyvedir.Düşük ph değerine sahip olduğu için mide rahatsızlıkları ve hassas midesi olan insanların limon kullanması tavsiye edilmez.Yemek borusu astarını bozabilir,reflü septomlarını şiddetlendirebilir,ülser yaralarının iyileşmesini geciktirebilir.Limon ya da limon suyunu aşırı tüketmek diş minesine zarar verir,ayrıca ağız mukozasının bozulmasına neden olur.İyi bir idrar söktürücüdür.Fazla tüketildiğinde vücutta gereksiz sıvı kaybından dolayı dehidratasyona neden olur.Limon oksalat içermektedir.Böbrek ve safra kesesi hastalıkları olanların limon kullanması tavsiye edilmez.Ayrıca oksalat vücutta kalsiyum emilimini engeller.Sivilce tedavisi için kullanılan limon asidik özelliğinden dolayı cildin kurumasına,pul pul dökülmesine,koyu lekeler bırakmasına ve sivilcelerin kanamasına neden olabilir.

Peki gebelikte limon tüketimi nasıl olmalıdır?

Gebeliğin 1.trimesterında(ilk üç ay) mide bulantılarını azaltmasından dolayı ilaç yerine kulanımı önerilir..Hamilelikte direk limonu yemek yerine limon çayı içmek daha faydalıdır.(Kaynamış bir fincan suya birkaç dilim limon atarak çayı 5 dakika demleyebilirsiniz.).Yeterli sıvı almıyorsanız ve beslenmeniz düzenli değil ise limon yemeniz hem sizin hem de bebeğiniz için tehlike oluşturabilir. Limonun fazla tüketilmesi de, gebelik sırasında güvensiz olan hızlı detoksifikasyona neden olabilir.

Gebelikte doktorunuza danışmadan limon tüketmenizi tavsiye etmiyorum.

Sağlıklı günler.

 

”https://tr.wikipedia.org/wiki/Limon”                                                                                          ”https://www.mendeley.com/research-papers/lemon-juice-protective-activity-rat-urolithiasis-model/” ”https://www.faydalarizararlari.com/limonun-faydalari/”

Bu yazılara göz atmayı unutma

Lütfen yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.