Ana Sayfa Beslenme/sağlık NE KADAR ORGANİK?

NE KADAR ORGANİK?

by Cangül BAL

Tükettiğimiz tüm gıdaların organik olmasını kim istemez ki? Hepimiz yediğimiz bütün yemeklerin, meyvelerin, sebzelerin ve hatta konservelerin dahi doğal olmasını istiyoruz.

    Kendinizi düşünün.
    Siz eti çiğ bir şekide tüketir miydiniz?
    Cevabınız hayır ise siz de evinizde gıdayı küçük bir işlemden geçiriyorsunuz. Aynı şey mi dediğinizi duyar gibiyim.
    Yapılan şey, aslında gıdayı tüketilebilir hale getirmek.

Bence de bir ürünün doğallığının korunması gerekir ve eğer bir işlem yapılması gerekiyorsa bu en aza indirilmelidir. Fakat bu düşünce şöyle bir algı oluşturuyor; doğal olan her şey, insan sağlığına faydalıdır ve/veya işlenmiş her ürün, gıdayı bozmaktadır. Tabi burada büyük çaplı bir genelleme yaptım çünkü kendi çevremde bu tarz cümleleri sıklıkla duyuyorum.

Bu konuda biraz gerçekçi olmalıyız.

Gıda alanında teknolojinin yeri büyüktür.
Daha sağlıklı, besin değeri iyi hale getirilmiş, daha güvenli koşullarda ambalajlanan ve tüketicinin kolayca ulaşabileceği gıda için, teknoloji gereklidir.
Kar elde etme nedeniyle teknoloji, gıdalarda doğru olmayan amaçlarla kullanılır. Gıda ve tarım alanında, gelişen teknolojinin, özellikle gıdayı doğallığından uzaklaştırdığı ve daha fazla kimyasal işleme tabii tutulduğu düşünülüyor. Bu nedenle tüketicilerin, kimyasıyla oynanmış gıdalardan kaçarak, organik gıdaya sığındığını görüyoruz.

Organik tarım veya organik gıda ne demektir?
Organik tarım organik ürünlerin yetiştirilmesinden, ürünlerinin satılmasına kadar geçen süreçte kendi özel prensip ve uygulamaları olan, sürdürülebilir tarım sistemlerine bir yaklaşım olarak görülebilir. Bu süreç şeffaf bir süreçtir.Yani kendine özgü uluslararası kuralları vardır, izlenebilir ve kayıtları alınabilir.
Uzun çalışmalar sonucu organik tarım tanımı, Uluslararası Organik Tarım Hareketi Federasyonu (IFOAM) tarafından 2008 yılında İtalya’da onaylanmıştır. Buna göre: “Organik tarım; toprak, ekosistem ve insan sağlığını sürdüren bir üretim sistemidir. Sistem, olumsuz etkisi olan girdilerin kullanımı yerine; ekolojik süreçler, biyolojik çeşitlilik ve yerel koşullara uyum sağlamış döngülere dayanır. Organik tarım, içinde bulunduğumuz çevreye fayda sağlamak, adil ilişkiyi ve tüm ilgili taraflar için iyi bir yaşam kalitesini yaygınlaştırmak adına gelenek, yenilikler ve bilimi bir araya getirir”.

İŞTE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞININ CEVAPLADIĞI BAZI SORULAR

Sertifika ve Logoya Dikkat !
Organik ürünlerdeki, Organik Tarım Logosu insan ve çevre sağlığını koruyan üretim tekniklerin kullanıldığının garantisidir. “% 100 Doğal, Hormonsuz, Hakiki, Köy ürünü, Saf, gibi tanımlanan ürünler Organik Ürün değildir. Tüketiciye ürün hakkında hiçbir garanti vermez. Organik ürünlerin etiketi ve logosu, reklam ve tanıtımı; sahte, yanıltıcı olamaz ve tüketiciyi yanıltacak yazı, resim, şekil ve benzerlerini içeremez. Bu nedenle Organik ürün alırken mutlaka ürünlerin etiketi ve logosuna dikkat etmeli gerekirse sertifika bilgilerini görmeliyiz. Üretim koşul ve şartları ne olursa olsun sertifikası olmayan ürünler organik olarak etiketlenemez ve satılamaz.

Organik Ürünleri Nerede Bulabiliriz ?
Ambalajlanmış ürünlerde ambalaj üzerinde sertifika bilgileri ve logo bulunan ürünleri, mağaza ve marketlerde ürünün organik olduğu belirtilen etiket bilgileri ve logosu bulunan raflarda, belirlenmiş yerde ve zamanda açılan özel düzenleme yapılmış denetleme yapılan Organik pazarlarda bulabiliriz. İlimiz sınırları içinde bu şekilde izin almış organik pazar bulunmamaktadır.

YÖRESEL ÜRÜN DİYE SATILAN BU GIDALAR ORGANİK ÜRÜN DEĞİLDİR.


Organik Ürünle İlgili Şikayetim var, Ne Yapacağım?
Satın almış olduğunuz veya almayı düşündüğünüz organik ürün ile ilgili şikayetlerinizi ürüne ait etiket bilgileri ve sertifika numarası ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesindeki en yakın İl veya İlçe Müdürlüğüne ve Alo 174 Gıda Hattına bildiriniz.

KAYNAKÇA:
IFOAM, 2009. Definition of Organic Agriculture as approved by the IFOAM General Assembly in Vignola, Italy in June 2008.
Demiryürek, K., 2004. Dünya ve Türkiye’de Organik Tarım. Harran Üniv. Ziraat Fakültesi Dergisi, 8 (3- 4):63-71.
https://www.tarim.gov.tr/ (Erişim tarihi 05.02.2018)

Bu yazılara göz atmayı unutma

Lütfen yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.