Ana Sayfa Beslenme/sağlıkZeytinyağı NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

by Cangül BAL

Zetinyağı ile ilgi bildiklerimiz ve bilmediklerimiz neler var, acaba siz bu bilgilerden hangilerini biliyorsunuz?
Hep beraber göz atalım mı?

‘Gerçek zeytinyağı donar.’ sizce doğru bir cümle midir?
Doğru bir bilgi değildir. Çünkü zeytinyağının donup donmaması bir kıstas değildir. Gerçek olup olmadığını analizler ile anlayabiliriz. Tıpkı bal için söylendiği gibi…
• Zeytinyağı sadece soğuk yenen yemekler için kullanılır diye düşünenler vardır mutlaka fakat zeytinyağı aslında her türlü yemek için kullanılabilir ve gerçekten yemekler lezzetli olur.

Zeytin ve zeytinyağı


• Kızartma yağı olarak zeytinyağının yanması nedeniyle tercih edilmediğini çoğunlukla duyuyorum. Aslında yanmıyor ve zeytinyağı diğer yağlara göre daha dayanıklıdır. Eğer ikinci kez kullanacak olursak en doğru tercih bence zeytinyağı olur. Natürel sızma kızartma yağı olarak kullanılmak için değerli bir yağ bu nedenle tavsiyem riviera zeytinyağı kullanılmasıdır.

Zeytin Ağacı

• Size bir soru daha; Yeşil renkli zeytinyağı daha kaliteli midir?
Yeşilliği artan zeytinyağının daha kaliteli, güzel bir zeytinyağı olduğunu düşünmemeliyiz. Naturel sızma zeytinyağı, zeytinin meyvesinden sıkılarak elde edilir ve kimyasal işlemlerden geçmez. Yeşil renk zeytinin yetiştiği bölgeye göre yani zeytin çeşidine göre (örneğin memecik zeytinyağı ayvalık zeytinyağına göre daha yeşildir.) , hasat zamanına göre (erken hasattan elde edilmiş zeytinyağı daha yeşildir ) değişkenlik gösterir.
Zeytine yeşil rengini veren klorofilin miktarına göre de renk değişir. Klorofilin fazla olması güzel fakat biz bunu koruyup güzel bir şekilde değerlendiremiyoruz. Klorofil antioksidan olmasına rağmen eğer güneş ışığına maruz kalırsa prooksidan özellik kazanır.
Bu ne demek oluyor?
Kısa ve net olarak zeytinyağını bozuyor. Bu nedenle zeytinyağını koyu renkli CAM şişelerde ve güneş görmeyen yerlerde muhafaza etmeliyiz. Bu şekilde olumlu özelliğinden yararlanabiliriz. Şunu da söylemek gerekir zeytinyağını sıcağa maruz bırakmamalıyız yani ocağın yanında yer edinmiş zeytinyağını oradan hemen kurtaralım. Güneş ışığı ve ısı zeytinyağının düşmanları gibi düşünebiliriz.
• Natürel sızma zeytinyağının duyusal özelliklerinden en önemlileri acılık ve yakıcılıktır. Bazen bu kötü özelliklermiş gibi algılanabiliyor ama duyusal analiz doğru şekilde yapıldığı zaman acılık ve yakıcılık olumlu ve istenilen özelliklerdendir.

Lütfen yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.