Ana Sayfa Beslenme/sağlık Mutfağımızda En Sık Yaptığımız 10 Hata

Mutfağımızda En Sık Yaptığımız 10 Hata

by Cangül BAL

1.Gıdanın bozulup bozulmadığını anlamak için gıdayı tatmak yanlış bir yöntemdir. Eğer bozulduğunu düşünüyorsak tüketmemeliyiz. Mesela ben en çok süt için yapıldığını gördüm, aldığımız ambalajlı süt ve süt ürünleri paket açılmadan son tüketim tarihine kadar tüketilebilir fakat paket açıldıktan sonra en fazla bir hafta içinde tüketilmelidir. Eğer bu süreyi geçmişse tatmamıza gerek yok tüketilmeden atılmalıdır.
2.Donmuş gıdaları, uzun süre bekleterek çözdürmek veya su altında bekletmek doğru bir yöntem değildir. Direkt yüksek sıcaklık uygulamak da doğru değildir. Buzdolabının buzluk kısmından çıkardığımız gıdayı 4°C de yani buzdolabında çözündürmeliyiz veya mikrodalga kullanmalıyız.

3.Sıcak gıdayı buzdolabına koymadan önce uzun süre dışarda bekletmemeliyiz. Pişmiş gıdaları mümkün olduğunca kısa sürede oda sıcaklığında bekletmeliyiz. Oda sıcaklığı çoğu mikroorganizmaların üremesi için müsait bir ortamdır. Ne kadar çok bekletirsek o kadar çok mikroorganizma bulaşmış olur.
4.Et ve et ürünlerini pişirirken yetersiz pişirmek en çok yaptığımız hatalar arasındadır. Az pişmiş et sevebiliriz fakat yeterli pişirmeyi tercih etmeliyiz. Etin orta noktasının sıcaklığı 72°C olmalı, bu değeri pişirirken ölçemeyiz fakat az pişmiş etin sıcaklığının bu sıcaklığa ne kadar uzak olduğunu anlayabiliriz.

5.Çiğ eti hazırladığımız tabağı daha sonra pişmiş et için kullanmamalıyız. Çiğ et, tavuk, balık ve birçok çiğ ürün mikroorganizmaların üremesi için uygun ortama sahiptir. Aynı şekilde doğramak için kullandığımız aletleri yıkamadan başka bir ürün için kesinlikle kullanmamalıyız.

6.Küflenen veya bozulan gıdadan küflü kısmı ayırıp sağlıklı gibi görünen tarafı tüketmek doğru değildir. Bir sepetteki on elmadan bir tanesi küflenmiş ise diğer elmaları da küflenmiş olarak görelim. Çünkü yıkadığımızda küf gözle görebildiğimiz kadarıyla uzaklaşır fakat küfün bizim için bıraktığı, gözümüzle göremediğimiz toksini kalır. Hangi gıda ürünü olursa olsun öncelikle küflenmeden önce tüketmeye çalışmalıyız eğer küflenen bir kısmı varsa tamamını atmalıyız.

7.Sebzeleri aşırı pişirmek onların besin değerlerini azaltır bu nedenle hafif çiğ bırakılmalı veya buharda pişirilmelidir.Sebzeleri tüketme nedenlerimizden biri olan vitaminler, pişirme sırasında suya geçer bu nedenle sebzeleri haşladığımız suyu başka yemeklerde kullanabiliriz örneğin; çorbalarda veya pilavlarda.


8.Ambalajlı ürünler ile ilgili çok sık hatalar yapıyoruz. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz aldığımız ürünün ambalajını okumamaktır. En popüler hata ise önerilen son tüketim tarihini dikkate almamaktır. Bu zamana kadar bir şey olmadı diye düşünmemeliyiz, ne olacağını asla bilemeyiz ve son tüketim tarihlerine dikkat etmeliyiz. Ayrıca ambalajlı ürünleri aldıktan sonra, depolama sırasında bulaşan maddelerden uzaklaşması için yıkayıp tüketmek bizim için daha sağlıklıdır.

9.Yumurtaları yıkayıp saklamayı, temizlik açısından doğru olduğunu düşünebiliriz ama doğru olan şekli yumurtayı tüketmeden hemen önce yıkamaktır. Su bizim için olduğu gibi mikroorganizmalar için de en önemli gereksinimdir.

10.En önemli hatayı en son maddeye sakladım. Ev konservesi mutfağımızda yaptığımız en büyük, en tehlikeli hatadır. Öldürücü olduğunu bile bile yapmaya devam ediyoruz. Üstelik hiçbir besin değeri kalmıyor. Bunca yıllık geçmişe güvenerek yapılıyor fakat risk almaya değer mi? Nasıl daha güvenli hale gelir, öldürücü ev konservesi yapmayı bırakarak. Eğer kışın domates tüketmek istiyorsak yazlık domatesleri dondurarak muhafaza edebiliriz.

Bu yazılara göz atmayı unutma

1 Yorum

Beste 30 Temmuz 2017 - 02:14

Tesekkur ederim sayenizde mutfakta yaptigim neredeyse her seyin yanlis oldugunu ogrendim meger saglikli olsun diye yaparken kendimizi mikroplara atiyormusuz ?

Yanıtla

Lütfen yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.