Ana Sayfa Beslenme/sağlık Yeşil Çay

Yeşil Çay

by Cangül BAL

Yeşil çay herkes için midir?

         Tıpkı parmak izlerimizin farklılığı gibi insan metabolizması da herkes için farklılık gösterir. Bu nedenle aldığımız besinlerin vücudumuz üzerindeki etkileri de farklı olacaktır. Mesela biri için bir gıda çok iyi etki etmiştir fakat başka birine zarar vermiş olabilir. Bu şekilde düşünürsek her gördüğümüzü, duyduğumuzu tüketmemeliyiz çünkü ne olacağını bilemeyiz. Basit bir gıda olarak düşünebileceğimiz yeşil çay tüketiminde bile sorunlar yaşayabilirsiniz. Yani kısaca kendi metabolizmamızı iyi tanımalıyız.
Bütün bunlardan sonra anlatmak istediğim bir bitki çayı var. Yeşil çay. Kadınların vazgeçilmez zayıflama çayı. Faydalı bir bitki ve çay olarak tüketildiğinde de faydalarını görebiliyoruz. Ama atalarımızın da dediği azı karar çoğu zarar. Şimdi biraz faydalarından biraz da zararlarından bahsedeyim.
Öncelikle zihnimizi açar, bizi stresten korur,öğrenmeyi hızlandırır, hatırlamayı güçlendirir,sersemlik hali yaratmadan gevşeme ve rahatlama sağlar (İÇİNDE KAFEİN VAR BUNLAR YÜKSEK DOZ ALINDIĞINDA OLMAZ.), antioksidandır, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur(yardımcı olur diyorum çünkü tek başına yeşil çay yeterli olmaz), tansiyona ve kan şekerine de olumlu etkileri vardır.
 
Faydaları göz önüne alındığında, tüketildiği zaman mucizeler yaratacakmış gibi olabilir fakat tüketirken dikkat etmemiz gereken noktalar var. Öncelikli olarak hamile kadınlar için yeşil çay tüketimi önerilmez. Aynı şekilde emziren kadınlar da yeşil çayı fazla tükettiği zaman kafein içeriğinden dolayı çocuk için uyku problemleri yaratabilir. Kafein kullanımı sıkıntılı olan kişiler, yeşil çay tüketirken dikkat etmeli, gerekirse tüketmemeli. Yine kafein miktarından dolayı yüksek doz tüketimlerde böbrek rahatsızlığı, kaygı bozukluğu, uyku problemleri , pıhtılaşma problemleri olan kişilerde sorunlara neden olur.
Sonuç olarak şunu tekrar söyleyelim kendi vücudumuzu, hastalıklarımızı, hassasiyetlerimizi (Sonuçta alerjik reaksiyonlara da yol açabilir) bilip ona göre tüketim yapmalıyız.

Bu yazılara göz atmayı unutma

Lütfen yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.